Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Rozela pestrá

Vědecký název:
Platycercus eximius
Výskyt:
Austrálie
Velikost:
Tělo 318 mm, křídlo 160 mm, ocas 165mm.
Rozlišení pohlaví:
Samec je výrazněji zbarven a je mohutnější postavy. U novějších mutací je to problémovější.
Rozela_pestra

Podrobný popis

Samec Rozely pestré má hlavu a prsa červené, lícní skvrny bílé. Dolní část prsou je žlutá a přechází do jasně bledě zelené na břiše. Okolí řitního otvoru a spodní krovky ocasní jsou červené, péra na záhlaví, plášti, zádech a křídlech modrá s jasně žluto zeleným lemováním, kostřec a vrchní krovky ocasní bledě zelené. Spodek křídla modrý. Světlý proužek na spodní straně roztaženého křídla chybí. Zobák je šedý, duhovka hnědá až černá, nohy šedé.

Samička Rozely pestré je podobná samci, červená barva na hlavě je zpravidla matnější a v menším rozsahu. Skvrna na tváři je menší, světlý proužek na spodní straně roztaženého křídla chybí.

Nezkušený chovatel nerozezná pohlaví ani u dospělých ptáků, natož tak u mláďat.

Pokud se rozhodnete pořídit si tento druh, musíte počítat s jednou voliérou na jeden pár. Pokud je zařízení stavěno tak, že jedna voliéra navazuje na druhou, je nutno dávat páry ob jeden box, nebo je rozdělit neprůhledným materiálem. Pokud tak neučiníte, budou se ptáci napadat a rušit při hnízdění.

Sestavení chovného páru by mělo proběhnout přirozeným výběrem. Neměl by být problém pořídit si 4 - 6 jedinců a nechat je spárovat. Zbylé kusy můžete kdykoliv prodat, je to nejvhodnější způsob. Pokud budete pořizovat pouze samce a samici, může se stát že ptáci nebudou harmonizovat vůbec a odchovu se nikdy nedočkáte.

Pro chov Rozely pestré je vhodná venkovní voliéra o rozměrech alespoň 3 m délka. Dají se však chovat i ve velké kleci o délce alespoň 1,5 m. Budka může být z přírodního kmene nebo z prken. Vletový otvor o velikosti 7 cm základna 35 x 35 a výška 40 - 50 cm.
design by morpheus
smidla.eu © 2008