Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Agapornis Fišeri

Vědecký název:
Agapornis Fischeri
Výskyt:
Severní Tanzánie, jižní část Viktoriina jezera, byl vysazen v oblasti Tanga a na dalších místech.
Velikost:
150 mm
Rozlišení pohlaví:
Samci mají mírně robustnější hlavu.
agapornis_fisher

Podrobný popis

Hlava: čelo, tváře a hrdlo oranžovočervené, vzadu tmavě olivově zelená, oči: s hnědou duhovkou a bílým kroužkem kolem očí, zobák: červený, krk a prsa: žluté, břicho a křídla: zelené, ocas: modrozelený, nohy: světle šedé

Moje zkušenosti s chovem se týkají dvou roků. V jednom se mi odchov podařil a v druhém nikoliv. S odstupem času mohu situaci zhodnotit a již vím, proč se mi odchov nepodařil. Ptáci neměli dostatek větviček na dokončení hnízda. V místnosti kde jsem je choval se také druhý rok pohybovalo mnoho členů domácnosti a ptáci neměli dostatečný klid. Vejce snesli dvakrát, ale pokaždé vystydla. Budu se tedy věnovat prvnímu roku která byl úspěšný a odchov čítal tři mláďata.

Pro Fišery je velmi důležité mít dostatek větviček pro stavbu hnízda. Vhodné jsou vrbové, které se ptákům dobře zpracovávají. Já jsem si zprvu nedokázal přestavit, jak mohou ptáci udělat z větviček hnízdo. Vždyť jdou to tvrdé a neforemné válce. Jaké bylo moje překvapení když jsem zjistil že ptáci větvičky rozmělní na slabounké třásně podobné provázkům. Chovatel si však musí dávat pozor na velmi horlivé samičky, které by hnízdo vylepšovali tak dlouho, až by zastavěly celý vnitřní prostor. Jakmile jsou hnízda hotová, nedodávejté další větvičky.

V budce o rozměrech 20 x 20 x 25 cm postaví hnízdo které je uzavřeno i z horní strany. Je tedy obtížné provádět kontroly. Já jsem to řešil tak že jsem si opatrně rozhrnul část horní stěny a pak ji zpět uzavřel. Kontroly není třeba provádět moc často. V podstatě stačí kontrola při líhnutí a kroužkování. Pokud samice dobře krmí, ozývá se z hnízda šelest, který nám je dostatečným znamením že tam je živo.

Zvláštní odstavec bych chtěl věnovat sestavování páru a vzájemným vztahům mezi ptáky. Přinesl jsem si domů 4 jedince a umístil je do společné klece. Z jara jsem jim vyvěsil budky a doufal že mám dva páry. Bohužel, měl jsem jednoho samce a tři samičky. Co bylo zvláštní, samec se měl ke všem samicím, avšak pouze s jednou řekněme oficiálně a s ostatními jen naoko. Než se mi podařilo rozeznat pohlaví s správně určit harmonizující pár, seděli všechny tři samičky na snůšce. Rozhodl jsem se tedy ještě chvíli počkat co se bude dít. Samec se samici vyvedli tri zdravá mláďata. Samostatné samice vejce nedoseděly. Co však bylo zarážející, samec se začal věnovat jedné ze samostatných samic a svou původní samičku začal ignorovat. Třetí samice se chovala netečně a nevěnovala pozornost ani samci ani ostatním samicím a tak jsem ji oddělil. Toho roku již k hnízdění nedošlo. Příští rok se samec již plně věnoval nové samici. Proto jsem do klece přidal dalšího samce a doufal ve spojení s první samicí. Zdali k tomu skutečně došlo je těžké určit, vejce v obou hnízdech byla oplodněna, avšak určit kterým samcem se mi nepodařilo. Toho roku obě snůšky dvakrát zachladly a já byl nucen pod tíhou okolností chov úplně zrušit. Stěhoval jsem se do nového bydliště.




design by morpheus
smidla.eu © 2008