Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Amadina Gouldové

Vědecký název:
Chloebia gouldiae
Výskyt:
Ve volné přírodě se amadiny Gouldové vyskytují v severní části Austrálie, jejich biotopem jsou teplé a suché savany.
Velikost:
125 - 140 mm
Rozlišení pohlaví:
Samci mají jasně výraznější zbarvení.
amadina_gouldove

Podrobný popis

Samec má čelo, temeno a strany hlavy červené olemované úzkým černým a tyrkysově modrým proužkem. Hrdlo a brada jsou černé, zlatozelená barva na zátylku přechází do tmavě zeleného hřbetu. Kostřec a horní krovky ocasní jsou jasně modré. Na voleti a horních prsou je ostře ohraničené fialové pole, spodek břícha je sytě žlutý. Spodní krovky jsou bílé, křídlo tmavě zelené, letky černohnědé, ocasní pera černá, dvě prostřední protažená. Zobák bělavý s červenou špičkou, nohy růžově masové barvy.

Samice je stejně zbarvená jen barvy jsou mdlé bez lesku.

Mladí mají vrch a strany hlavy šedé, hřbet a křídla olivově šedozelená, letky šedočerné, kostřec šedý, ocas šedočerný, spodina šedohnědá, střed spodiny a spodní krovky ocasní bělavé, zobák černý. Stručně řečeno velmi nevýrazné zbarvení, které jim umožňuje dobře se skrýt.

U Amagin Gouldových (dále jen AG) se vyskytlo, případně vyšlechtilo několik barevných mutací. Všeobecně však platí, že je samec od samice rozlišitelný na první pohled.

S chovem AG jsem začal v roce 2007. Tehdy jsem si pořídil jednu starší samičku, jednoho staršího samečka, dvě mladé samičky a dva mladé samečky. Toho roku jsem AG dokonce i odchoval. Odchov se mi podařil právě od starších ptáků. Z prvního hnízda byli tři mláďata a z druhého čtyři.

Pak mi, bohužel, guldy nastavili svou druhou tvář. Z mladých ptáků jsem sestavil dva páry. Jeden nenasedl vůbec, druhý nasedl, vylíhl a vyhodil z hnízda. To se opakovalo dvakrát. Nicméně i přes tyto neúspěchy jsem pořizoval další chovný materiál. Snažím se vždy vybírat si ptáky silné a zdravé. Přesto se mi nevyhnuly ztráty. V roce 2008 jsem přišel nejprve o modrého samečka, posléze o dvě samičky. U samečka to byli bakterie které se mu rozmnožili ve střevech, u jedné samičky nevím a u druhé to bylo nedostatkem vápníku a problémem se snesením vejce.

U tohohle se musím zastavit. Osobně považuji nedostatek vápníku za největší problém roku 2008 v mém chovu. Vše pramenilo z prosté nevědomosti. Z prakticky stejné stravy zebřičky snášeli vajíčka bez problémů a AG měli obrovské problémy. Nejednou se stalo že samička vůbec nemohla snést vejce. Po dvou dnech pak s obtížemi vytlačila samotný žloutek. Nejraději bych se k tomuhle vůbec nevracel, ale snad toto pomůže ostatním neudělat stejnou chybu. Oslovil jsem několik chovatelů, nasadil jsem preparát obsahující kalcium a problém byl vyřešen. Také mi velmi pomohla kniha: Astrildovití ptáci od autorů Pavlovec/Vít. Jakmile se vyřešil problém s vápníkem, jde všechno mnohem lépe. Sestavil jsem nové páry dobře je připravil na sezónu a dal je do chovných klecí.

Pozastavit se ale musím i u páru co vyseděl vejce, ale mláďata vyhodil z hnízda. I tento problém byl velmi prostý a opět pramenil z neznalosti. V průběhu sezení na vejcích je potřeba ptákům utlumit krmnou dávku. Žádná vaječná míchanice, žádné klíčené zrní. Teprve dva až tři dny před líhnutím mláďat začít opět podávat. Nadměrně pestrá a kvalitní strava co se do rozšiřujících komodit týče ptáky příliš stimuluje a ti pak chtějí hnízdit dál a dál, ale odmítají se starat o potomstvo.

Jak už to tak ale chodívá, není vše tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Jedna pára zasedla okamžitě, ale neseděla pevně a všechna vajíčka se zachladila. Druhé dvě páry nic. Odebral jsem tedy studená vajíčka a doufal že druhé hnízdění bude lepší. Ale nedělo se nic. Až asi po měsíci nasedly všechny tři páry snad v jeden stejný den. U jednoho páru stejný problém, zachlazená vejce. U druhého to stejné. Jen třetí pár vyseděl šest mláďat, kdy jedno druhý den po vylíhnutí uhynulo. Zbylých pět AG odchovali k samostatnosti. Mezitím se umoudřil i první pár a pevně zasedli. Vylíhlo se pět mláďat a jsou velmi dobře rodiči krmena.

Aby těch problémů nebylo málo, uhynul samec od odstavovaných mláďat. Modlil jsem se aby samice vše zvládla, což se jí podařilo. Druhý pár se již o další hnízdění nepokoušel. Proto jsem samce odebral a dal ho ke třetí samičce, uvidíme jak se jim bude dařit.

Amadiny Gouldové jsou krásní ptáčci. Pevně věřím, že pokud se dodrží základní potřeby ptáků, je schopen je odchovat i začínající chovatel. Osobně bych ale doporučil začínat s jiným druhem.




design by morpheus
smidla.eu © 2008