Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Agapornis škraboškový

Vědecký název:
Agapornis personata
Výskyt:
Žije na malém území severozápadní Tanzanie od jezera Manyara na jih do pohoří Iringa.
Velikost:
15 cm
Rozlišení pohlaví:
Samice mají mírně robustnější hlavu.
agapornis_skraboskovy

Podrobný popis

Žije v menších skupinách v nadmořských výškách od 1100 do 1700 m, v travnatých savanách s řídkými porosty. Hnízdí koloniálně v dutinách stromů, v korunách palem, v lidských stavbách. Samice snáší 4-5 vajec, mláďata se líhnou za 22 dní a opouštějí hnízdo 37-40 dnů po vylíhnutí.

Vhodný druh i pro začínající chovatele, vhodný i do malé klece. Živí se směsí pro malé papoušky, ovoce, zelenina, zelené krmivo, nezralá kukuřice, větvičky k okusování, při krmení mláďat vaječná směs.

Dožívá se cca. 15 let. Agapornis škraboškový je u nás zcela běžný, po agapornisovi růžohrdlém je to druhý nejčastější druh. Kromě přírodního zbarvení existuje mnoho barevných odchylek a mutací. Jeho chov je poměrně snadný, pokud sestavíme úspěšně chovné páry. Mnohé však odrazuje jeho pronikavý křik. Snadno se přizpůsobí změně prostředí, není plachý a snáší dobře i chladné počasí. Agapornis škraboškový je velmi společensky papoušek. Doporučuje se koupit aspoň dva papoušky tohoto druhu. Pro chov většího počtu Agapornisů je třeba mít voliéru větších rozměrů a ptáci mají být na sebe zvyklí od mládí. Spolu vzájemně většinou dobře vycházejí, s jinými druhy je obvykle nechováme. Nikdy však nedáváme nové jedince bez přípravy k jinému agapornisovi škraboškovému do klece. Ten je pak považován za vetřelce a podle toho s ním obyvatel klece také jedná. Je lepší přemístit oba ptáky do nového zařízení nebo je nejdřív nechat delší dobu na sebe zvyknout tak, že klece umístíme blízko sebe. Klec nebo voliéra musí být z pevného materiálu, aby odolala silným zobákům. Osázení rostlinami je zbytečné, protože papoušci je během chvilky zničí. Tito papoušci jsou neustále aktivní, temperamentní a energičtí. Pohybují se ve všech patrech voliéry nebo klece, umí dobře létat, ale také rádi šplhají. Doporučuje se jim v chovatelských potřebách koupit různé hračky, které však musí být dostatečně pevné, aby je ptáci nerozklovali. Rádi se koupou a mají mít po celý rok dostatek vody v nízkých kulatých miskách, nebo je postřikujeme rozprašovačem na květiny. Pro hnízdění se doporučují dřevěné budky s rozměry 17x17x25 cm s výletovým otvorem o průměru 5-7 cm.

Já osobně chovám Agapornise škraboškové v boxových klecích. Rozměry jsou délka 100, výška 50 a hloubka 50 cm. budky jsou umístěny uvnitř klece. V roce 2007 jsem se dočkal pouze jednoho mláděte, ostatní zárodky uhynuli během inkubace. K tomu se váže jeden problém. Moji agapornisové totiž odmítají přijímat jakoukoliv jinou potravu vyjma suchého zrní a před hnízděním granule. Proto jsem je na konci sezóny umístil do jedné velké klece společně s nově sestaveným párem, který je ochotný přijímat veškerou potravu, což je naučila moje andulka kterou jsem si za tímto účelem ponechal. Doufám že se i první pár naučí přijímat pestrou potravu.




design by morpheus
smidla.eu © 2008