Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Podkládání vajec ano či ne?

Mnozí chovatelé vedou debaty o tom, zda je správné podkládat vejce špatně, či vůbec nesedících ptáků „chůvám“. Musím se přiznat, neměl jsem žádnou zkušenost s tímto problémem. Ptáci mi v pořádku hnízdili. Tedy do této sezóny.

Stala e mi velmi nemilá věc, samci opuchlo oko. Chytil nějaký zánět a bylo potřeba mu ho ošetřit odvarem z heřmánku. První den proběhlo vše v pořádku, samec byl na jedno oko slepý. Problém nastal druhý den, oko se velmi zlepšilo, přesto nebylo dobré nechat nic náhodě a opakovaný potěr heřmánkem mohl jedině prospět. Bohužel, neopatrná manipulace zapříčinila, že samec uletěl. Ještě ke všemu to byl nejlepší samec jakého jsem mě. Proto mi na jeho mláďatech velmi záleželo.

Tak jsem i já přišel do kontaktu s podkládáním vajec jinému páru. Právě sedící samice měla 4 vejce a zahnízdila v přibližně stejnou dobu. Podložil jsem jí tedy dvě vejce od ulétlého samce. Ještě jsem zapomněl říct, že samice od toho co mi uletěl „slezla“ z vajec.

Všechno se zdálo být v nejlepším pořádku. Mláďata se líhla v pravidelných intervalech. Ze dvou podložených vajec se vyklubalo pouze jedno, druhému se nepodařilo odrazit prokousanou skořápku, protože se na jeho vejce nalepila skořápka z dříve vylíhnutého. Převelice jsem doufal že to jediné mládě bude samec a že nahradí svého otce v chovu. Sledoval jsem jak roste a má se dobře k světu. Po opeření bylo mnohem snadnější ho rozeznat, měl jiný nádech zelené než ostatní.

Problémy začaly až po vylétnutí. Náhradní otec jakoby poznal že to není jeho potomek a útočil. Z pěti vylétnutých mláďat bylo pod útokem pouze jedno jediné, právě to které patřilo samci který mi uletěl. Samice se sice snažila mládě chránit, přesto jsem se rozhodnul. Nemínil jsem riskovat ztrátu tak cenného potomka a přemístil jsem ho do jiné klece.

Po přečtení tohoto textu Vám musí být jasné, na kterou strany se nyní přikláním. Nikdy nebudu odsuzovat podkládání vajec náhradním rodičům, jsou situace kdy jiná možnost není. Ale rozhodně tak nebudu podporovat ty, kteří to dělají pravidelně, jaksi „pro jistotu“.

Vždy jsem si myslel, že ptáci nepoznají svoje mládě, tudíž nemohou nastat potíže při podkládání náhradním rodičům. Rok 2005 mne přesvědčil, že tomu tak není.

V pravém menu si můžete vybrat další články k přečtení.
design by morpheus
smidla.eu © 2008