Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Přerůstající drápky

Velmi často se mne lidé ptají na problematiku přerůstajících drápků. Tak se tomu budeme trochu věnovat. Podíváme se na možné příčiny, povíme si něco o léčbě a nevynecháme ani možnosti prevence.

Nejčastější příčinou přerůstání drápků je nesprávné sezení. Popravdě ani si nedovedu jinou příčinu představit. K tomuto dochází když ptáček při sezení obejme bidélko kolem dokola a drápky tak „visí“ do prázdna. Tím pádem se neobrušují a dochází k přerůstání.

Již přerostlé drápky je nutno odstřihnout. Doporučuji přenechat tuto práci veterináři, popřípadě zkušenějšímu chovateli. Pokud se do toho přeci jenom pouštíte, dbejte jedné důležité věci. Drápek musí zůstat použitelný. Pro ho odstřihněte zešikma tak, aby vytvořil mírnou špičku. Velký pozor dejte na žilku která celá drápek prokrvuje. Mohli byste ptáčkovi způsobit velkou bolest a krvácení. Nezapomeňte pak drápek začistit pilníčkem, popřípadě jím poupravit tvar.

Než však řešit nějaké přerostlé drápky, je dobré se věnovat tomu, aby tato situace nenastala. V přírodě se ptákům samy přirozeně obrušují a žádné stříhaní nepotřebují. Já sám jsem tohle také zatím dělat nemusel. Dávám si pozor by měli ptáci taková bidla, na kterých budou správně a pohodlně sedět. Při takovém sezení jsou drápky zatnuty do kůry a tím se přirozeně obrušují. Nesmí být moc tlusté, nesmí mít stále stejný průměr, to pak dělá otlaky. Největší pozornost věnujte nejvýše umístěným bidlům, na kterých ptáci nocují.

Přeji mnoho úspěchů v chovu a co možná nejméně přerostlých drápku.

V pravém menu si můžete vybrat další články k přečtení.
design by morpheus
smidla.eu © 2008