Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Chování papoušků a jejich potřeby

Bylo napsáno mnoho řádků o různých druzích papoušků. Já se nyní chci zaměřit na poněkud jiný směr pohledu na problematiku chovu. Když jsem tak jednou sedel před kleci kde poletoval sameček Kakariky rudočelý, bylo mi na jeho chování něco divné. Snažil se mi něco naznačit. A to je právě to téma, které se pokusím trochu popsat.

Papoušci jsou velmi inteligentní. Zvyknou si na svého chovatele a časem se s nim snaží „komunikovat“. Tedy ne že by se Vám snažili říct: „teď bych chtěl tu krasavici z voliéry ob-jedno“, ale mohou naznačit svoje potřeby. Tím se dostávám zpět ke svým kakarikům. Samička seděla tou dobou na vejcích, sameček poletoval po kleci a jako obvykle si pokřikoval to svoje „meeek“. Dal jsem čistou vodu, nasypal zrní do misky a dal granule na které jsem je tou dobou přivykal. Sedl jsem si na lavičku u zdi naproti kelci a vyhříval se na sluníčku. Dělám to tak když mám dost času. Samec se mi zdál pořád nějaký neklidný, nevěnoval se krmení, ba naopak, stále víc intenzivně poletoval a pokřikoval. Vždy skočil dolů k miskám a rychle vyskočil zpět na bydlo a křičel. Nejprve mi to připadlo docela komické, ale pak jsem nad tím začal přemýšlet. Tou dobou se měla líhnout mláďata. Sice den předtím tam ještě žádné nebylo, ale i tak jsem nabýval dojmu, že by tam nějaké mohlo být. Blesklo mi hlavou, že chce míchanici. A pak jsem se tomu v duchu zasmál. Ale samec neustával a pokračoval ve svém předvádění. Aniž bych zkontroloval budku, šel jsem mu ji nabrat do misky. Ten den byl na řadě máčený rohlík v mléku. Dal jsem rohlík do kelce a usedl zpět na lavičku. Pták slétl dolů, zkontroloval misku, obrátil rohlík, párkrát si vzal a spokojeně usedl na horní bydlo a čistil si zobák.

Zdá se to podivné? Nikoliv. Papoušci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a vědí co je pro ně dobré a co potřebují. Tím spíš když člověk krmí pravidelně ve stejnou dobu. Pak cokoliv nemají, hlasitě se toho dožadují. V přírodě by si to šli najít, v kleci musí upozornit chovatele aby jim to přinesl.

Proto pozorně sledujte své papoušky a snažte se vypozorovat z jejich chování, jestli jsou spokojeni. Potřebujete k tomu základní vědomosti o chovu papoušků a trochu chovatelské praxe. Povětšinou se podaří odhadnout že pták něco chce, ale nepodaří se zjistit co. Pak je vhodné podat mu co nejpestřejší sortiment jídla a sledovat, co si vybral.

Závěrem chci jen zmínit že tohle chování není pozorovatelné pouze u papoušků, ale i u jiných zvířat. Já mohu mluvit za našeho zlatého retrívra, který se pravidelně v osm hodin večer dožaduje misky s jídlem. Je jí, je to fenka, úplně jedno jestli zrovna ležím ve vaně, začne štěkat na celé kolo a nepřestane dokud nedostane najíst.

V pravém menu si můžete vybrat další články k přečtení.




design by morpheus
smidla.eu © 2008