Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Kroužkování mláďat

V tomto článku bych se chtěl věnovat kroužkování. Ani ne tak z hlediska vhodnosti, jak z praktického provedeni. Ne každý s tímto má zkušenosti a ne každý si dokáže představit jak toto provádět.

Jelikož mám nyní mláďata v hodná ke kroužkování, pokusím se také pořídit fotodokumentaci. Bohužel to není tak jednoduché jak se zdá, protože potřebuji obě ruky volné a musím někoho přemluvit, aby fotil.

Tak fotografie jsou hotové. Bohužel, z videa není nic.

krouzkovani Tato fotografie zachycuje přípravu. Mládě je potřeba držet tak, abychom měli v prstech nožičku a připravili si prstíky. Tři nejdelší dopředu, nejkratší dozadu. Dbáme na to, abychom ptáčka nestiskli příliš pevně, což by ho bolelo. Někteří chovatelé také natírají nožku tukem, třeba zdravotnickou vazelinou. Ja to však nepoužívám. Jakmile se nám podaří mládě správně uchopit, do druhé ruky si vemem připravený kroužek.

krouzkovani Kroužek přetáhneme přes tři nejdelší prsty, proto jsme si je nachystali dopředu, až ke kloubu nohy. Pak opatrně protáhneme i nejkratší prst. Po celou dobu manipulace s ptáčkem dáváme pozor, abychom mu neublížili. Jelikož se kroužkování provádí v určitém věku, jde poslední prst někdy velmi špatně protáhnout. Proto je dobré mít připraveno třeba párátko na výpomoc při protahování. Velmi však apeluji na Vaši opatrnost, celé kroužkování může být bolestivé.

krouzkovani Na poslední fotografii vidíte jak má vypadat kroužek navléknutý na noze. Je fixovaný mezi kloubem nohy a prsty. Pokud ptáka okroužkujeme příliš brzo, kroužek mu z nohy spadne. Pokud bychom to chtěli udělat pozdě, nepřetáhneme ho přes prsty.

A jak vybírat kroužky? Důležité faktory jsou velikost a pevnost. V tabulce naleznete průměry vhodné pro jednotlivé druhy.

3,8 - 4,0 mm Agapornis cana, hnědohlavý, růžohlavý. Neoféma bourek, ozdobná. Papoušíčkové.

4,0 - 4,2 mm Andulka Aymara šedoprsý, citrónový.

4,5 mm Andulka výstavní. Agapornis Fišer, růžohrdlý, škraboškový. Aymara pruhovaný. Kakariky žlutočelý, červenočelý. Lori ozdobný. Papoušek zpěvavý, mnohobarvý, rudobřichý.

5,0 mm Aratinga zlatočelý, kaktusový, oranžovočelý. Pyrura hnědouchý, zelenolící. Rozela černohlavá, žlutolící. Trika rudokřídlý.

5,5 mm

Alexandr rudohlavý, černohlavý, dlouhoocasý. Korela chocholatá. Papoušek Alexandřin. Pyrura černohlavý. Rozela pestrá, žlutohlavá.

6,0 mm Aratinga kubánský. Barnard límcový, klonkurský. Mníšek. Nandej černohlavý. Pyrura modrobradý. Rozela penant, slámožlutá, žlutobřichá, adelaidská.

6,5 mm Alexandr růžový vousatý. Aratinga jendaj, zlatý. Barnard límcový větší, zelený červenočelý. Lori mnohobarvý, zelenopáskový, modrobřichý. Papoušek červenokřídlý, nádherný, kouřový.

7,0 mm Alexandr malý. Amazónci. Papoušek patagónský, červenobřichý, žlutotemenný.

7,5 mm Alexandr velký. Amazoňan běločelý a malé druhy amazoňanů. Ara žlutokrký, červenoramenný. Lori tříbarvý, žlutohřbetý. Papoušek královský, senegalský.

8,5 mm Amazoňan vějířový, kubánský.

9,5 Alexandr čínský. Amazoňan modročelý, oranžovokřídlý. Kakadu růžový, gofin, naholící. Vaza malý. Žako liberijský.

11 mm Amazoňan žlutohlavý, pomoučený. Ara vojenský. Eklektusové. Kakadu inka. Žako šedý.

12 mm Amazoňan červenokrký, větší amazoňané. Ara arakanga. Kakadu bílý, žlutočečelatý.

14 mm Ara ararauna, zelený.

Kakadu molucký.

16 mm Ara zelenokřídlý.

18 mm Aara hyacintový.

V pravém menu si můžete vybrat další články k přečtení.
design by morpheus
smidla.eu © 2008