Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

VENKOVNÍ VOLIÉRY: Stavba venkovní voliéry

Nejideálnějším chovatelským zařízením jsou venkovní voliéry. Až na některé výjimky mohou být ptáci chováni v našich klimatických podmínkách a některé druhy vydrží i naši zimu bez ujmy na zdraví. Někteří k přečkání zimy potřebují alespoň ochranný prostor, jiní musí mít tento prostor vytápěný.

plánek

Začneme tím nejjednodušším a to je venkovní voliéra bez ochranného prostoru. Podle rad ve všeobecné části uděláme základy. Na tyto připevníme konstrukci, k předem připraveným držákům. Jako materiál je vhodné dřevo nebo železné profily. Jelikož někteří ptáci dřevo okusují, je bezpečnější použít železo. Asi nejlepší jsou trubky o průměru jeden centimetr. Ty pak svaříme, nebo sešroubujeme k sobě. Není na škodu svařit jednotlivé plochy a ty pak sešroubovat. Voliéra pak bude rozebíratelná a bude se s ní i pohodlně manipulovat. Zadní stenu uděláme z nějakého materiálu, který chrání před větrem. Vhodné jsou dřevěné desky, sololit, plech, ale i laminátové desky. Ze stejného materiálu uděláme i přilehlé části kolmých stěn. Takto vytvoříme přístěnek, kde budou ptáci částečně chráněni před větrem. Tuto část také zastřešíme, aby sem nepršelo. V jedné boční stěně uděláme dvířka na krmení i pro vstup do prostoru voliéry. Krmná menší, tak 20 x 20 cm a vstupní tak 60 x 100 cm. Zbylé plochy potáhneme vhodným pletivem, dle druhu papoušků. Podlahu můžeme zatravnit, ale v části se střechou je vhodnější písek, nebo beton, protože zde ptáci budou nocovat a tak tu hrozí větší znečištění trusem. Vše je znázorněno na obrázku. Hnědou barvou jsou pevné steny, které chrání před větrem. Bílou barvou jsou dvířka, světle modrou jsou ploch pletiva. Spodní část je zelená s šedým prostorem písku, nebo betonu, tento prostor také odpovídá velikostí střeše. Toto zařízení je základem. Ostatní z něho vycházejí a jen ho nějakým způsobem doplňují.

Pokud se rozhodnete vybudovat si zahradní voliéru s vnitřním ochranným prostorem, pokusím se vám poradit na tomto místě. Všeobecné zásady jsou stejné jako u ostatních zahradních zařízení. Dobré základy, vhodné situování ke slunci. Jak na tyto věci se dočtete ve všeobecné části.

plánek

Na obrázku vidíte půdorys několika voliér sestavených do bloku. Je to vhodné pro úsporu materiálu, avšak někdy jsou s tímto uspořádáním potíže, neboť některé druhy jsou krajně nesnášenlivé a pak je nutno společné stěny oddělit nějakou neprůhlednou přepážkou. Není vhodné jen sklo, neboť ptáci na sebe vidí a dále útočí. Krmná chodba slouží jako ochranný prostor proti ulétnutí ptáků a také jako prostor pro skladování některých potřeb, na obrázku je hnědou barvou. Z ní vedou do každé části dvířka. Zelená venkovní část je od šedé vnitřní oddělena stěnou ve které je co největší okno. Z venkovní části jsou na přední straně další dvířka, která slouží při generálním úklidu, kdy jsou ptáci uzavřeni ve vnitřní části. Krmná chodba zde nemusí být vůbec, je však praktičtější a pohodlnější, o bezpečnosti se ani nemluvím.

Jako stavební materiál můžeme opět použít dřevo nebo cihly. Na základy postavíme krmnou chodbu a vnitřní část. Krmná chodba staří 0,5 m široká, dlouhá je přes celý blok voliér. Vnitřní prostor by měl být široký alespoň 1 m, vhodnější však je 1,5 m a dlouhý 1,5 m. Venkovní konstrukci zhotovíme z dřevěných nebo železných profilů, které upevníme na držáky v základech. Rozměry jsou alespoň 2 m na délku, šířka je podle vnitřního prostoru. Pletivo použijeme přiměřeně silné, podle druhu chovaných ptáků. Ve stěně mezi vnitřním a vnějším prostorem, nad okno umístíme průlet 30 x 40 cm, který ovládáme pomocí lanka a kladek z přední části. Tímto otvorem budou ptáci létat ven a dovnitř. Ve stěně mezi krmnou chodbou a vnitřním prostorem uděláme ještě krmná dvířka, abychom mohli krmit bez vstupování do prostoru.

plánek

Jak je vidět na dalším obrázku, je vnitrní část vyšší, než vnější. Ve vnitřní části také [Venkovní voliéra s ochranným prostorem]umístíme bidélka o něco výš, než venku. Ptáci vyhledávají ke spaní nejvyšší bod a takto budou spát uvnitř, což je bezpečnější.

Větve na sezení umístíme ve venkovní části tak, aby vznikl dostatečný prostor pro létání. Na zemi můžeme vytvořit trávník, ale pokud je prostor příliš zahuštěn ptáky, je vhodné použít písek, který je lépe udržovatelný. V trávníku se mohou množit různé nežádoucí mikroorganismy, je však přirozenější.




design by morpheus
smidla.eu © 2008