Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

VENKOVNÍ VOLIÉRY: Všeobecná část

Pokud se rozhodnete pro venkovní zařízení, můžete využít již stojící objekty, nebo postavit nové. Tak nebo tak, se tyto zařízení dělí na venkovní voliéry bez ochranného prostotu, s ochranným prostorem a s temperovaným ochranným prostorem. Budu se snažit popsat jednotlivá zařízení tak, aby bylo jasné co se od nich očekává a jakým způsobem je možno toho dosáhnout.

Nejprve několik všeobecných faktů a rad. Jelikož mají ptáci rádi slunce a je pro ně velmi zdravé, budeme se snažit jim ho dopřát co nejvíce. Proto výlety a otevřené strany obracíme směrem na jih, nebo na východ a chráníme je proti severním a západním větrům, které jsou studené. Pamatujte však na to, že pták musí mít možnost volby a proto vždy navrhujeme vše tak, aby i v poledním pařáku byl někde stín, kam se mohou ptáci uchýlit.

Další důležitá věc je ochrana před škodnou. Musíme počítat s drobnými hlodavci jako jsou myši a podobná havěť, ale také s kunami, lasičkami a divokými kočkami. Jako ideální ochrana se mi jeví pes a pořádné základy prosypané štěrkem a hrubým kamením, kterým se zespodu nic neprohrabe. Pes se postará o vše ostatní, zastrašuje lasičky a kuny, někdy i chytá myši. V některých publikacích je uváděno, že se musíme smířit s občasnou ztrátou pokud se jedná o kočky domácí. Já s tímhle názorem nesouhlasím. Jednak se pes opravdu postará, aby se cizí kočky ani nepřiblížili. A také je možno je odnaučit se na ptáky jen podívat. Náš kocour když procházel kolem venkovního výletu, tak otáčel hlavu na druhou stranu, aby se na ně ani nepodíval. Ptáci věděli že jim od něho nehrozí nebezpečí a ani se neobtěžovali odletět dovnitř. Během čtrnácti dnů se odnaučili všechny kočky z okolí vyhýbat prostoru před výletem. Postaral jsem se o to jejich plašením.

plánek

Dobré základy jsou jak jsem již psal takové, které nabrání vniknutí škodné dovnitř. Obrázek ukazuje, jak je vybudovat. Prostor pod celou voliérou vyhloubíme a do bednění uděláme základy. Vnitřek pak zasypeme 20 cm vrstvou hrubého kamení, na které natáhneme pozinkované pletivo s hustými oky. Nasypeme další vrstvu stěrku a na závěr vše zakryjeme původní zeminou, ve které popřípadě zasejeme trávu, ale o tom na jiném místě. Do základů nezapomeňte zasadit úchyty pro konstrukci voliéry. Ochranný plech před pletivem ve spodní části je proti lovícím kočkám, které prostrčí nohu pletivem a tak ptáka chytnou. Měl by být do výšky 30 cm.

Naše ptáky musíme chránit i proti nebezpečí seshora. Kočky dokáží chodit po pletivu a i když by ptáka takto chyceného nedostali ven, vytrhli by mu část těla a ten by uhynul. Jako ochranu můžeme použit ostnatý drát natáhnutý asi tak 10 cm nad konstrukcí a to jak pravidelně vedle sebe, nebo nepravidelně, jak nás napadne. Na tento drát pak můžeme naházet ustřižené růže s ostny. Já osobně jsem tuto ochranu nikdy nevyužil a raději jsem škodnou zaplašil. Na to jsou vhodné jednak pevné nervy a dostatek času a také se dají použít elektrické ohradníky. Drát s elektrikou natáhneme tak, aby se nikde nedotýkal konstrukce ani pletiva a nad zařízením si ještě musíme dávat pozor na prověs. Celé zařízení pak funguje bezpečně a spolehlivě.




design by morpheus
smidla.eu © 2008