Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

VNITŘNÍ VOLIÉRY: Všeobecná část

Vnitřní voliéry jsou také poměrně často využívaná chovatelská zařízení. Slouží převážně k přezimování ptáků přes léto umístěných v zahradní voliéře. Ale mohou také sloužit k celoročnímu chovu. Taková zařízení volíme pro choulostivější papoušky, kteří by v zahradních voliérách neměli dostatečný klid. A v neposlední řadě také v případě kdy zkrátka nemáme možnost mít venkovní voliéru a přesto chceme chovat papoušky.

Při rozhodování kam voliéru umístit musíme pamatovat na to, aby ptáci nebyli vystaveni průvanu při otevřeném okně nebo dveřích. Průvan je jeden z nejhorších vlivů na zdraví ptáků. Dále pak dostatek slunečních paprsků, slunce je životodárná energie. Nelze ho zcela nahradit žádnou náhražkou v podobě ultralamp. Zároveň by takové místo mělo poskytovat dostatek klidu pro hnízdící papoušky.

Novou věcí co je potřeba řešit oproti venkovním voliérám je nečistota, které se při chovu nikdy úplně nevyhnete. Odlétávající slupky zrní, kousky ovoce odlétávající od zobáků ptáku, nebo i trus vířený křídly. Proti tomuto vás nechrání ani sebečastější uklízení zařízení. Proto se vnitřní voliéry vybavují různými ochrannými skly. Ale jak jsem již zmínil, musíme v okolí počítat s nějakou tou nečistotou.

Tuto kategorii lze dále rozdělit na zařízení v samostatných místnostech a zařízení v obytných místnostech. Podle tohoto dělaní také uzpůsobujeme vzhled voliér. Zařízení v samostatných místnostech nebývají tak vkusné a z dražších a oku lahodících materiálů, jsou praktičtěji zařízeny, zkrátka nejsou tak pěkné. Naproti tomu voliéry v obytných místnostech bývají pěknější, esteticky uzpůsobeny vzhledu a povaze místnosti. V žádném případě však nesmíme zapomenou na účelnost a potřeby ptáků.
design by morpheus
smidla.eu © 2008