Pokud se rozhodneme předělat prostor, který se jinak nevyužívá. Řídíme se radami uvedenými ve všeobecné části. Ne všechno však můžeme použít a navíc musíme využít další prostředky. Nejprve si musíme rozdělit prostory na zděné a dřevěné či z jiného materiálů. Pokud se jedná o dřevěnou konstrukci, například kůlnu na dřevo nebo cokoli jiného, musíme pamatovat na to, že někteří ptáci dřevo ničí a mohlo by dojít k poškození a vytvoření děr, kterými by ptáci ulétli. Proto je potřeba vše nějak ochránit. Možností je několik, například pobytí plechem, natažením pletiva před dřevo. Pokud použijeme prostory zděné, nemusíme je nijak chránit.
Úprava stěn a podlahy je prvním úkolem. Stěny je nutno vybílit a vydezinfikovat. Obojí můžeme zvládnou zaráz vylíčením vápnem. Je to vhodná desinfekce a je nejedovatá. Pokud je dosti hosté, má schopné krycí vlastnosti. Podlahu je nutné upravit tak, aby byla snadno udržovatelná. Vhodná je nějaká dlažba, nebo holý beton. Dále musíme prostor zabezpečit proti ulétnutí ptáků, když budeme vcházet. Z tohoto důvodu je vhodné prostor rozdělit příčnou stěnou, ve které si zhotovíme menší dvířka na krmení asi 20 x 20 cm a vetší 60 x 100 cm na vcházení do prostoru. K této stěně umístíme krmítka a napáječky tak, aby byli dostupné z menších dvířek. Někteří autoři uvádějí, že je vhodné nad krmítka umístit hnízdní budky. Já s tímto nesouhlasím, neboť trus může padat do zrní a znečistit i vodu. Jsou sice snadno dostupné, ale i přesto to nedoporučuji.
Bidélka a větvena na sezení umístíme tak, abychom zachovali prostředek prostoru volný, přes který pak mohou ptáci poletovat a zajistíme jim tak dostatek pohybu. Připevnění větví ke stěnám uděláme pomocí speciálních držáků, podobných jako stojany na vánoční stromečky. Za plochá silnější plech navaříme vhodně širokou a zkosenou trubku, do které vyvrtáme otvor se závitem pro šroubek. Větev vsuneme do trubky a upevníme šroubkem. Vše je na obrázku. Oranžově je znázorněna stěna, černou je samotný držák a hnědou je větev. Další možností je připevnit větve mezi pletivo. V takovém případě je potřeba upevnit je tak, aby ani po seschnutí nevypadávaly a držely pevně. Můžeme použít drát a pomocí zářezu a drátu větev upevnit. Další možností je upevnění samorostu do prostoru. Předpokládejme že ho budeme chtít upevnit od země vzhůru. Zhotovíme si podobný držák jako na větve, ale kolmý a s těžší základnou. Tu můžeme pak ještě něčím zatížit, nebo ji připevnit k podlaze. Samorost upevníme pomocí šroubu a je hotovo.
Budky je nejlepší umístit na nějakou poličku, než věšet přímo na stěnu. Pokud stojí na poličce, můžeme s nimi jednoduše manipulovat a i kontrola je potom snadnější a rychlejší. Odpadá nepříjemnost s trefováním se na skobu a podobně. Na budkách je oblíbené místo samců, proto je umístíme tak ,aby tam zbylo dost místa, podle druhu ptáků.
Krmítka a napáječky umístíme také na poličku, jak již bylo napsáno poblíž menších dvířek, abychom mohli s pohodlně doplňovat a čistit jak misky se zrním a ostatním žírem, tak misky s vodou.
Já osobně jsem měl takový prostor předělaný ze starého sklepa. Byla to místnost 2,5 x 2 m, jedním oknem a dveřmi. Prostor jsem přepažil příčkou ze sololitových desek a pletiva, takže mi vznikl prostor 2 x 2 m a přípravný prostor 0,5 x 2 m. Okno jsem zajistil pletivem z vnější strany tak, aby se dalo otevřít a v létě oddělat úplně. Do sololitové příčky jsem udělal dvířka na krmení a na průchod dovnitř a vybavil jsem je oknem z pletiva, abych mohl v případě potřeby pozorovat ptáky zevnitř. Na táto stěně byla polička s krmítky a napáječkami a na protější stěně polička na umístění budek. U kolmých stěn byly větve na sezení a uprostřed asi tak do 2/3 výšky byl samorost. Následující obrázek je pro ilustraci. Teprve zde je vidět, že prostor nebyl přesný obdeník, ale jeden roh byl vyseknutý starám komínem. Oranžově jsou stěny, světlo modrou je okno, bílou barvou ve stěně jsou dveře. Hnědou je přepážka a poličky, černé jsou držáky, v tomto případě jiného typu než na předešlém obrázku a šedou jsou větve na sezení. Zelený kruh uprostřed naznačuje jak asi zabíral prostor samorost uprostřed. Vše je samozřejmě při pohledu shora.později jsem před okno umístil venkovní výlet a získal tak voliéru s vnitřním ochranným prostorem. Choval jsem zde andulky a pak Rozely pestré.