Trošku vám popíšu moje chovatelské zařízení a také jeho výrobu. Psal se rok 2004, když jsem se přestěhoval do Vyškova. Dvůr docela malý, uvnitř žádné prostory pro chov. Když to porovnám s roky tak 2000 – 2002, kdy jsem měl prostor dva na dva metry plus venkovní výlet a ještě klec velkou přes dva metry, je to zoufalé.
Pak jsme si pořídili nové skříně do ložnice a to byl impuls jako blázen. Starou skříň jsem odstrojil od dvířek a všeho nepotřebného a dostal jsem ideální chovatelské zařízení. Tedy skoro. Ale v hlavě jsem přesně viděl jak to bude vypadat. V zadních kůlnách se válelo spousta materiálu, dokoupil jsem pletivo, nářadí byla plná dílna, nějaký ten vrut mi zbyl z dřívějška.
Nejdůležitější bylo vyřešit příčky. Skříň měla rozměry 115 cm šířka 200 cm výška a 55 cm hloubka. Dělit prostor na šířku nemělo smysl. Jedna police byla hotová, sloužila už ve skříni, jen jsem ji umístil jinam. Potřeboval jsem jednu stejnou. Nejdřív mi ji slíbil kamarád, ale nakonec jsem poprosil souseda odnaproti který má truhlářskou dílnu a ten mi uřezal desku z lamina do spodní části.
Kdybych se dnes měl rozmyslet z jakého materiálu udělat skříňové klece, bylo by to stoprocentně lamino. A důvody? Je cenově dostupné, pracuje s ním skoro každý truhlář, je dobře omyvatelné, nesaje vlhkost. Pletivo jsem si koupil takzvané králičí, ale dnes bych to neudělal a koupil bych pletivo ze silnějšího drátu a to i pro drobnější ptáky, výhoda je jasná, ptákům se po něm pohodlněji a bezpečněji šplhá.
Soupis materiálu:
1x Skříň - odstrojená na pouhé, holé stěny.
1x Pletivo - dle požadovaných rozměrů.
4x Pant - koupíte v každém železářství, slouží k upevnění dvířek.
2x Zarážka - opět v každém železářství, slouží k zajištění dvířek proti otevření.
2x Lamino deska - použijete na rozdělení skříně na dvě části a jako dna klecí.
5x Laťky 2x2 - dřevěné hranoly o délce 4 metrů ze kterých vyrobíte vnější konstrukci pro pletivo.
5x Sololit - Sololitové pláty 25 x 4000 o šířce asi 6 mm. Já jsme z nich dělal budky a různé doplňky.
Dostatečné množství hřebíků a vrutů různě dlouhých a širokých, šroubky a matky na připevnění budek.
A samo sebou nějaké nářadí. Pila, pilka, lupínková pilka, šroubovák, vrtačka, rašple, pilník, kladívko, nůžky na plech, metr, úhelník, tužku a pokud máte tu možnost tak nějakého pomocníka. Přeci jenom ve dnou se to lépe táhne.
Začneme s odměřením příček. Odshora jsem vzal 60 cm, čtyři risky v každém rohu. Spojil jsem je čarou. Uřezal jsem dvě laťky kolem 30 cm, připevnil je každou třemi vruty. Tím jsem dostal podpěry pro horní dno klece. Tedy dno jedné a strop druhé. To samé jsem udělal o dalších 60 cm níž. Na připravené podpěry položit lamino desky není problém. Z boku upevnit, je nutno aby byly pevné a neodnímatelné. Na první pohled to vypadalo jako nějaký regál.
Změřil jsem obvod přední části a z latěk nařezal a sešrouboval rám několika vruty. Vyztužil jsem ho laťkou v místech kde vycházelo dno horní klece. Tuto konstrukci jsem si stále dokola přiměřoval, aby mi přesně pasovala. Odměřit laťky, připevnit je kolno a spojit jednou kratší nebyl problém a tak mi vznikl rám pro dvířka záměrně posunuté bokem pro spodní klec, aby se mi dobře vrtaly dírky pro vruty. Zároveň se mi tak zpevnila konstrukce latěk, jak někteří jistě tuší, pro upevnění pletiva. Obrázek ukazuje jak vypadal rám.
Ale nepředbíhat, pletivo počká. Ještě je zapotřebí vyrobit dvířka. Odměřil jsem vnitřní obvod rámku pro dvířka, ubral asi půl centimetru a už se řezalo. Krásný obdélníček, jako by jsem dělali velký rám ale v malém měřítku. Stejně vyrobit druhá dvířka je brnkačka.
Poslední přiměření a hurá na pletivo. Upevnit v rohu, napnout na jednu stranu, druhý roh, napnout na druhou stranu třetí roh a pak natáhnout do protilehlého, čtvrtého rohu. Pak pěkně kousek po kousku přitlouct pletivo k celému rámu, výztuhám pro upevnění dvířek, prostě kde se dá. Rozhodne se nevyplatí šetřit nějakým tím hřebíkem. Mno a kdo nevystřihl díry pro dvířka, bude s tím mít problém. Takže ještě před přibitím pletiva vystřihnout otvory nůžkami na plech. Nevyhodil jsem obdélníčky pletiva, ale posloužili pro výplň dvířek. V tomto okamžiku nic nebránilo tomu osadit dvířka pantíky a osadit je do rámu. Ještě doplním, na dvířka připevněný pásek sololitu slouží jako zarážka, dvířka se díky tomu neotvírají i dovnitř a zároveň slouží pro zajištění proti otevření. K tomuto účelu stačí přimontovat další pásek sololitu a zarážku tak, aby po vysunutí bránila otevření. Na obrázku je vše vidět.
Rám je hotový, pletivo přibyté, místy i dvěma hřebíčky, dvířka osazena, zajištěna zarážkami, je čas připevnit rám na skříň. V tomhle nevidím problém, vrtačka šest delších vrutů a pokud možno pomocník, který rám přidrží něž si ho upevním na jedné straně, já to musel zvládnout sám. Vruty jsem jen nasadil, ale nedotahoval. Pro případ že by bylo potřeba něco dodělat.
Docela problém byly otvory pro budky. Přeci jenom skříň je po stranách nejširší. Ze sololitu jsem uřezal plát přesně o délce tří budek. Rozměřil, dokreslil, vyznačil vletové otvory a vyřezal lupínkovou pilkou. Následovalo odměření na straně skříně tak, aby byly otvory v požadované výšce. Nasadil jsem tenký vrták a udělal dvě dítky sloužící pro připevnění budky. Prostrčil jsem jimi šrouby a tím si je zafixoval ve správné pozici. Podle otvorů v sololitu jsem obkreslil otvory do klece, vzal vrtačku, středně tlustý vrták a kousek po kousku jsem odvrtal otvory po obvodu. Pak nejtlustším vrtákem zvětšit každý vrt. No a pak porůznu zešikma, dokud nebyl cely obvod volný a nevypadl prostředek. Takto upravené otvory je potřeba zahladit, byly dost hrubé.
V tento okamžik mě překvapilo pletivo. Musel jsem zvětšit otvory okolo šroubů pro budky tak, aby se do nich vešli hlavičky a nevyčnívali do prostoru. Ještě že nebyl rám dotáhnutý. To stejné jsem udělal i z druhé strany děr pro upevnění budek pro matku. Po doražení vznikly konzole na které se dají budky nasadit a další matkou připevnit. Je to velmi pohodlné v případě, že budky na zimu odstraníte, nebo pokud s nimi potřebujete nějak manipulovat. V takových případech není nutno se natahovat dvířkami přes klec aby se zajistil šroub proti protáčení. Na konzole se dá nasadit sololitový plát bez otvorů a tím zajistit vletové otvory pro budky ve skříni. Stejným způsobem jsem vytvořil otvory ze všech 4 stran dvou klecí. Díky tomu vzniklo pro každou klec 5 otvorů, na jedné straně dva a na druhé tři.
Tím je celá klec hotová a připravena k použití. Bidélka z větví stromů a keřů jsem připevnil na jedné straně vrutem do zadní části klece a na druhé je protáhl pletivem. Časem jsem poznal že tohle není ideální řešení. Při jakékoliv manipulaci je nutno odsunout celou klec odezdi u které stojí. Navíc je bydlo upevněno natvrdo což není ideální pro nohy ptáků. Vše vyřešily čtyři kousky střešní latě asi 7 cm dlouhé. Do nich vyříznuté zářezy si do poloviny tvoří prostor pro bidýlko. To se dá kdykoliv vyndat a vyměnit bez zbytečně náročné manipulace. Vystřihl jsem jedno očko tak aby se mi dírou dobře vešlo ústí napáječky. Na dno misky se zrním. A to je opravdu vše.
Časem jsem zjistil že je klec příliš tmavá. Vnitřky nyní zjasňuje bílý nátěr, časem doplnil i vnější části aby je chránil proti slunečním paprskům a tím přílišnému vyhříváni klecí.
Fotografie naleznete v sekci FOTOGALERIE.