Informační chovatelský portál

Doporučujeme
Další drobnosti

Valid XHTML 1.0 Transitional

TOPlist

Jak koupit papouška

Pokud se rozhodnete pořídit si papouška, máte na výběr ze dvou možností. Zajít do obchodu, nebo přímo k chovateli. Rozhodnete li se pro jednu či druhou možnost, dbejte na několik základních faktorů, které ovlivňují zdraví ptáků a to je to hlavní.

Začněme čistotou klecí, ta je patrná na první pohled a nemusíte se u toho s nikým bavit. Pokud je na dně klecí vrstva trusu, ve vodě plavou slupky ze zrní, bidélka jsou také znečištěna trusem, neváhejte a takový obchod opusťte. Osobně bych tam poslal hygienu a českou obchodní inspekci. Nějaké výkaly na dnu budou vždy, to je jisté, ale každý pozná, kde je ta mez, kdy je to již neúnosné.

Po letmé prohlídce se podíváme na ptáky. Měly by mít dostatek prostoru na sezení a peří v okolí kloaky musí mít čisté a nesmí jevit známky nějaké deformace, například chybějící drápky, prsty, či celá noha, horní část zobáku nesmí zapadat do spodní, nesmí chybět žádná část opeření. Také některé nemoci jsou patrné na první pohled. Vápenka u andulek, kdy se tvoří bílé útvary v okolí zobáku či očí. Situace kdy budou po dně kleci lézt červy či škrkavky snad nehrozí.

Nyní je čas si promluvit s prodávajícím. Pokud je to jouda a snaží se Vám za každou cenu vnutit toho nejdražšího ptáka, nebo toho, kterého se nemůže dlouho zbavit, odejděte, nebo mu naznačte, že jeho radu nepotřebujete. Jsou ale slušní prodejci, kteří mají značné znalosti jak teoretické, tak i z vlastních chovů a jsou schopni podat rozumné a správné vysvětlení proč toho ptáka jo a toho ne. Příklad kdy prodavači sdělíte že bydlíte v panelákovém bytě, že chcete něco jako je andulka a už na ni máte klec a on se Vás snaží přesvědčit, že je lepší si koupit velkého papouška z jižní Ameriky je jasnou ukázkou toho, že ho honí mamon. Jihoameričtí papoušci jsou velmi hluční a proto se nehodí do paneláku. Navíc máte malou klec, ve které se velký papoušek umlátí.

Pokud jste s obchodem spokojeni, líbí se vám nějaký pták, nic by nemělo bránit koupi. Přečtěte si ale ještě část o bližší kontrole zdraví ptáka níže v textu.

To bylo převážně pro první možnost, nákup v obchodě. Avšak dá se to aplikovat i na jednotlivé chovatele, neboť i ti se mohou snažit ptáky prodat za každou cenu a chovají je jen pro zisk! Druhou možností je navštívit nějakého chovatele přímo a moci si tak vybrat ptáka rovnou z voliéry. Tato možnost má mnoho výhod. Zaprvé můžete zpravidla ptáky chvíli pozorovat a zjistit tak, který pták nejeví známky aktivity, jen posedává na větvi s načepýřeným peřím a je netečný vůči okolí. To jsou jasné příznaky nemoci a od takového chovatele si ptáka raději neberte.

Dále máte možnost většího výběru, což ale nemusí být pravidlem a také si můžete dohodnout odebrání mláděte ještě před vylétnutím, to pokud ho hodláte ochočit a naučit mluvit.

Ptáka, jehož si vyberete si nechte chytit a potom důkladně zkontrolujte zda má všechny drápy a ostatní části těla tak jak má. Nejste li si něčím jisti, raději se omluvte a dostudujte si odbornou literaturu o stavbě těla papoušků a tak podobně. Dále rozfoukněte peří na břiše. Nesmí být patrné vidět tuk, ani vystouplá prsní kost. První značí obezitu a druhé podvyživení. Jste li s ptákem spokojeni, nic by nemělo bránit spokojené koupi pro obě strany.




design by morpheus
smidla.eu © 2008